Rate Examples

Rate Examples

The following are examples of charges for only being inside of a cleanroom. These examples do not include any equipment time, just how a user is charged for entering the cleanroom(s). Lab equipment is only billed at the hourly rate. Some equipment (as noted above) that is located in a cleanroom is always billed the hourly cleanroom rate of $20 per hour, even if you are not physically inside of the cleanroom.

Example 1: Marcus Inorganic and Pettit Cleanrooms Only

User uses the cleanrooms for 40 hours over the course of 1 month.


US Academic1Foreign Academic/Industry
Entry Fee$200 * 1 months = $200$550 * 1 months = $550
Hourly Fee$20 * 40 hours = $800$20 * 40 hours = $800
Total Direct Cost$1000$1350

Example 2: Marcus Inorganic and Pettit Cleanrooms Only

User uses the cleanrooms for 40 hours over the course of 3 months.


US Academic1Foreign Academic/Industry
Entry Fee$200 * 3 months = $600$550 * 3 months = $1650
Hourly Fee$20 * 40 hours = $800$20 * 40 hours = $800
Total Direct Cost$1400$2450

Example 3: Marcus Inorganic and Pettit Cleanrooms Only

User uses the cleanrooms for 140 hours over the course of 2 months.


US Academic1Foreign Academic/Industry
Entry Fee$200 * 2 months = $400$550 * 2 months = $1100
Hourly Fee$20 * 120 hours (due to cap) = $2400$20 * 140 hours = $2800
Total Direct Cost$2800$3900

Example 4: Marcus Organic Cleanroom Only

User uses the organic cleanroom for 140 hours over the course of 3 months.


US Academic1Foreign Academic/Industry
Entry Fee$0 * 3 month = $0$0 * 3 month = $0
Hourly Fee$20 * 120 hours (due to cap) = $2400$20 * 140 hours = $2800
Total Direct Cost$2400$2800

Example 5: Marcus Organic Cleanroom Only

User uses organic cleanroom for 30 hours over the course of 1 month.


US Academic1Foreign Academic/Industry
Entry Fee$0 * 1 month = $0$0 * 1 month = $0
Hourly Fee$20 * 30 hours = $600$20 * 30 hours = $600
Total Direct Cost$600$600

Example 6: Use of All Cleanrooms

User uses the organic cleanroom only for 30 hours over the course of 1 month (September) and the inorganic cleanrooms for 50 hours in 2 other months (October and November).


US Academic1Foreign Academic/Industry
Entry Fee$0 * 1 month + $200 * 2 months = $400$0 * 1 month + $550 * 2 months = $1100
Hourly Fee$20 * 80 hours = $1600$20 * 80 hours = $1600
Total Direct Cost$2000$2700

Example 7: Use of All Cleanrooms

User uses the organic cleanroom only for 30 hours over the course of 1 month (June) and the inorganic cleanrooms for 50 hours in 3 other months (June, July, August).


US Academic1Foreign Academic/Industry
Entry Fee$200 * 3 months (organic entry waived) = $600$550 * 3 months (organic entry waived) = $1650
Hourly Fee$20 * 80 hours = $1600$20 * 80 hours = $1600
Total Direct Cost$2200$3250

1US Academic rates include users from Georgia Tech, external academic institutions, and government labs.

Related Links
No links added...
Related Media
No content to show...
Contact Information